Ustájení koní v okolí Hradce Králové.

Naše zkušenosti ze zahraničí

Německo

Zvědavost a touha získávat nové zkušenosti nás zavedla i do ciziny Honza odjel na zkušenou v roce 2003 do drezurní a parkurové stáje v Německu. Stáj se v Německu řadila mezi špičku a Honzovou celodenní náplní byla péče o koně (jak jinak) a udržování celkového zázemí - hala, jízdárny, ohrady atd.

Bohužel ze zdravotních důvodů se musel Honza po 3 měsících vrátit zpět do ČR.

USA

V roce 2004 se Lenka vydává na 4 měsíce do USA. Práce jako uklízečka a myčka nádobí ji velmi "intelektuálně" obohatila, ale vidina vydělaných peněz a následného 3 týdenního cestování jií tento pobyt vynahradil.

Velká Británie

Další, tentokrát společná cesta za prací v cizině u koní, nás zavedla do Velké Británie. První zastávka - dostihová stáj, kam jsme měli původně jet jen jako ošetřovatelé koní a skončili jsme jako jezdci, byla jen přestupní stanicí do dalších stájí. Naše dojmy z této stáje: Úžasná péče o koně a zázemí, které jim bylo poskytnuto. Kolotoče, bazén, solárium, každodenní péče veterináře, cca 20O koní na yardu. Na druhou stranu, a pro nás srážka s realitou, byl to jeden velký bussiness, který skýtal vše co k němu patří v dobrém i ve zlém, ale to se dalo čekat.

Přesídlili jsme do point-to.point stáje (amaterské dostihové závody, huntingy) a zde jsme strávili společnš půl roku. Ve stájích jsme měli na starost cca 15 koní, každý den se jezdili 2-3 koně, péče o všech 15 plus několik desítek koní na pastvinách. Takže práce velmi různorodá, ale bavila nás. Poprvé jsme se tu "naživo" setkali se stříháním a celkovou precizní úpravou koní, na kterou ci angličané potrpí hlavně před huntingama.

Po půl roce Lenka odjíždí zpět do ČR dokončit studium VŠ a Honza končí sezónu v této stáji a protože se tu nechce upsat na celou další sezónu, přesouvá se do východní Anglie, kde tráví další 4 měsíce jezdeckou přípravou koní na následující sezónu.

Rádi na tuto dobu vzpomínáme a urcite bychom chtěli znovu navštívit obě stáje.

© 2024 Statek Hubíles, Webdesign: Martin Kaisrlík, Webhosting: KRASL.CZ.